Foto Race Around Rwanda
Studio Kigali: The Race around Rwanda
Race Around Rwanda 2025: Start van het Wielerseizoen in Rwanda
Met de Race Around Rwanda 2025 is het wielerseizoen in Rwanda officieel begonnen. Deze ultracyclingwedstrijd van 1.000 kilometer door het ‘Land van de Duizend Heuvels’ is niet alleen een zware test voor de deelnemers, maar ook een passend begin voor Studio Kigali, het nieuwste project van Het is Koers!
In aanloop naar het WK wielrennen in Rwanda, dat in september 2025 wordt verreden, duikt Studio Kigali in de wielercultuur van Rwanda en omliggende landen en onderzoekt de impact van het WK op sportief, economisch en maatschappelijk vlak. De Race Around Rwanda is het eerste haakje waaraan wij ons project verbinden. En wat voor eentje!
De Wedstrijd en het Parcours
De Race Around Rwanda is een zelfvoorzienende ultrarace over 1000km lengte. De race is er eentje waarbij je zelfvoorzienend moet zijn en waar je geen mechanische hulp mag aannemen. De deelnemers hebben een aantal checkpoints en onderweg komen ze prachtige gravelpaden, monsterlijke beklimmingen en uiteraard wisselende weersomstandigheden tegen. Want een regenbuitje is soms verfrissend, maar als ie valt..
Met 18.000 hoogtemeters en een tijdslimiet van 163 uur is het een zware opgave. Houdt er ook rekening mee dat Rwanda op hoogte ligt. De deelnemers moeten zowel hun mentale uithoudingsvermogen als hun fysiek aanspreken. Aan de start van de 2025 editie stonden een hoop klinkende namen. Zoals ex-profs Ted King en de Nederlanders Laurens ten Dam en Thomas Dekker.
Op het moment van schrijven leidt Ted King de wedstrijd en met nog 100km te gaan stevent hij af op de overwinning. Nederlander Thomas Rongen ligt op de tweede plaats. De Nederlandse Nicole van Batenburg rijdt ook mee en is met een algemene top-10 plek de eerste vrouw.
De race heeft ook al wat slachtoffers gemaakt. Favoriet Laurens ten Dam stapte voortijdig af vanwege een val en mechanisch plus wat fysieke malheur. Misschien wel het verhaal van deze editie is de diskwalificatie van Kenneth Karaya van Team Amani. Hij ging heel lang aan de leiding, maar op het moment dat hij fysiek er helemaal doorheen zat, overtrad hij een van de belangrijkste regels. Hij liet zich een stuk niet op eigen kracht meevoeren. Zoals het team het terecht omschreef:
Kenneth hurt himself early on and was instructed to withdraw if the pain persisted. He stayed in, and subsequently broke race rules in doing so.
We don’t compromise on integrity. When the chips are down, when tired or injured, that’s when it matters most.
These are lessons often learned the hard way. And this will be a hard one for Kenneth.
Hopefully the young riders on our team will learn through this example – there is no shortcut to excellence.
Rwanda en de Ontwikkeling van Wielerwedstrijden
De Race Around Rwanda past binnen een bredere trend van groeiende wielerevenementen op het Afrikaanse continent. Met het WK in 2025 krijgt Rwanda de kans om zich als wielerland nog beter op de kaart te zetten en daarmee verder te ontwikkelen. De infrastructuur voor wielrennen is de afgelopen jaren drastisch verbeterd. Races zoals de ‘RAR’ helpen om lokale talenten in de kijker te zetten en de populariteit van de sport te vergroten.
Op Weg naar het WK 2025
Met het WK in aantocht zal Rwanda de komende maanden steeds vaker in de wielerbelangstelling staan. Studio Kigali zal deze ontwikkelingen volgen met reportages over de wielercultuur, de groei van het wielrennen in Afrika en de impact van het WK. De Race Around Rwanda 2025 laat zien hoe de wielersport in Rwanda zich blijft ontwikkelen in aanloop naar het wereldkampioenschap.
Blijf Studio Kigali volgen voor meer inzichten en verhalen richting het WK 2025.
Het parcours alvast bekijken? Dat kun je hier doen: Parcours Rwanda
Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door een subsidie vanuit Connect for Global Change