Foto Stefano Sirotti

Koersverhalen

Waarom de Aerokogel van Schepdaal bij de grootsten in het wielrennen hoort

Ik heb het even moeten opzoeken. 25 jaar oud. Remco Evenepoel, de Aerokogel van Schepdaal, is op het moment van schrijven 25 jaar oud. Deze waterman, geboren op 25 januari 2000, heeft in 25 jaar al zo veel titels op zijn palmares staan. Al op 22-jarige leeftijd een grote ronde én een wereldtitel (dat was op een jongere leeftijd dan Pogacar). Hij was al tweemaal de snelste in L-B-L, heeft een abonnement op de Clasica San Sebastian en rijgt de overwinningen in tijdritten aan elkaar als een kind een kralenketting.

Toch heeft Evenepoel een ander aura om zich heen dan bijvoorbeeld Pogacar of Van Der Poel. Zeker de laatste ontpopt zich naast superster in eendagskoersen ook tot multitalent op andere gebieden en straalt een hoop lol uit. Dat schijnt ook nodig te zijn om VDP in het gareel te houden, maar goed. Voor Pogacar is het weer andere koek. Zijn dominantie en zijn absolute wil om alles te winnen en om koers te maken, zorgen voor een andere positie.

Evenepoel? Die heeft de druk van België op zijn schouders. Hij heeft het juk van Eddy Merckx op zijn nek. Want Evenepoel was in de jeugd zo gigantisch sterk, dat iedereen in België al likkebaardend de 525 overwinningen van de kannibaal erbij pakte. Want Remco, die zou daar voor gaan.

Maar de tegenslagen voor de tijdritspecialist, die zijn niet gering. Die val in Lombardije, die was echt niet fijn om naar te kijken. Ook zijn aanvaring met een postbusje in het najaar van 2024, dat was geen sinecure. Tussendoor blokkeerden corona en een knetterharde stuiter in het Baskenland zijn dadendrang.

Het zorgt telkens voor momenten, waarbij hij heel veel druk op de schouders gelegd krijgt en dan niet lijkt te kunnen leveren. Gek he, als je voorbereiding helemaal in de soep loopt. Het lijkt hem ook niet in de koude kleren te gaan zitten. De Vuelta in 2023, met een enorme inzinking. De Tour van 2025, waar hij gedesillusioneerd afstapte. Het akkefietje met Ruben van Gucht in relatie tot zijn vrouw.

Het lijkt daardoor de kwaliteiten van Evenepoel te overschaduwen. Want hij moet opboksen tegen veelvraat Pogacar en tegen showboy VDP. Dan heb je nog Van Aert, die in eendagskoersen de aandacht opeist.

Maar als je kijkt naar de unieke prestaties van Evenepoel, dan is het zo bizar om te zien wat hij allemaal wél gewonnen heeft. Hij is meervoudig wereldkampioen tijdrijden, hij is Olympisch kampioen op de weg én de tijdrit, hij is Belgisch kampioen, twee monumenten, 12 etappeoverwinningen in grote rondes, bergtruien, jongerentruien, hij won een aantal meerdaagsen.

Met zijn winst op het EK tijdrijden 2025 in Frankrijk doet hij wederom iets unieks. Hij heeft nu vier titels tegelijk in handen: Nationaal, Europees, Wereld- en Olympische titel. En dat met slechts 25 lentes op de teller.

Lees ook van Sander Kolsloot

Waarom de Aerokogel van Schepdaal bij de grootsten in het wielrennen hoort

Koersverhalen

EK na WK – snap jij het allemaal nog?

Koersverhalen