Foto Sirotti
Tirreno-Adriatico: Ganna breekt snelheidsrecord in Lido di Camaiore, Arensman bezorgt Ineos droomstart
Filippo Ganna verpulvert de concurrentie in de openingstijdrit van Tirreno-Adriatico. Thymen Arensman verrast met een tweede plaats en maakt de dubbelslag voor Ineos Grenadiers compleet.
Foto Sirotti
Foto Sirotti
De boulevard van Lido di Camaiore kent op 9 maart 2026 opnieuw maar één heerser. Filippo Ganna schiet over het asfalt van de Toscaanse kustplaats, overtreft zijn eigen ijkpunt van 54,6 km/u uit 2022 en vestigt een nieuw snelheidsrecord op het parcours dat hem al jaren als gegoten zit. Achter de Italiaanse tijdritspecialist van Ineos Grenadiers finisht ploeggenoot Thymen Arensman als tweede, waarmee het Britse WorldTour-team de openingsrit van de Tirreno-Adriatico naar zich toe trekt met een dubbelslag.
Bekend territorium
De openingschrono in Lido di Camaiore is voor Ganna wat een thuiswedstrijd is voor een voetbalclub met een ongeslagen reeks. In 2022 won de 1,93 meter lange Italiaan dezelfde individuele tijdrit over 13,9 kilometer met een gemiddelde snelheid van 54,6 km/u, destijds goed voor tien seconden voorsprong op Remco Evenepoel. Vier jaar later scherpt hij dat referentiepunt verder aan en verpulvert hij, zo meldt Eurosport, de volledige concurrentie.
Ganna trekt daarmee de maglia azzurra aan als leider in het algemeen klassement. Voor de wereldkampioen tijdrijden is het opnieuw een bevestiging van zijn status als maatstaf wanneer de klok loopt.
Arensman: van zesde naar tweede
De sprong die Arensman maakt is ook opvallend. De 26-jarige Nederlander, bij het grote publiek vooral bekend als klimmer, finishte in 2022 op ditzelfde parcours als zesde, 27 seconden achter zijn huidige ploeggenoot. Nu staat hij tweede, 5 seconden dichterbij.
Die progressie is voor Ineos meer dan een bijkomstigheid. In een weekkoers als de Tirreno-Adriatico, waar klassementsmannen liever geruisloos door de openingsdag glippen, deelt Arensman een tikje uit aan rivalen die op dit soort inspanningen tijd morsen. Gaat hij voor de eindwinst?
De machine achter de man
Het materiaal speelt ook een rol. Ganna reed op zijn nieuwe Pinarello F in framemaat 64, een setup die specifiek is ontworpen voor zijn uitzonderlijke postuur. Waar veel profrenners kiezen voor een kleiner frame om gewicht en frontaal oppervlak te beperken, vraagt Ganna’s lichaamsbouw om bereik en stabiliteit zonder zijn aerodynamische houding te compromitteren. Wie meer wil weten over de technische details van dat frame, kan terecht in ons recente stuk over de Pinarello F in size 64.
Wat volgt
De Tirreno-Adriatico trekt dinsdag verder met een etappe van Camaiore naar San Gimignano, het begin van een reeks wegritten die het peloton door Midden-Italië voert richting de slotrit in San Benedetto del Tronto op 15 maart. Het parcours telt 1.165,5 kilometer verdeeld over zeven dagen.
Ganna heeft zijn territorium opgeëist. Arensman heeft laten zien dat de chrono geen gunst meer is maar een wapen. Een openingsrit van amper een kwartier zet de verhoudingen niet definitief vast, maar maakt ze zichtbaar.