Algemeen

Zo vader, zo zoon? Óscar Freire bemoeit zich met de carriere van z’n zoon

Drievoudig wereldkampioen Óscar Freire spreekt zich hard uit over het eerste beloftenseizoen van zoon Marcos bij UAE Team Emirates Gen-Z, en haalt uit naar het selectiebeleid van de Spaanse wielerbond.

Foto Sirotti
Foto Sirotti

Of ouders zich moeten bemoeien met de carriere van hun zoon? Tja, vraag het aan Adrie en Mathieu of David en je hebt één antwoord. In comes Óscar Freire, drievoudig wereldkampioen op de weg, die zich publiekelijk uit over de wielercarrière van zijn zoon. De boodschap is kort: Marcos Freire, 19 jaar (20 juli 2006) en renner bij UAE Team Emirates Gen-Z, moet verbeteren of “aan een andere sport denken”. Lekker is dat. Dat zeg je dan toch gewoon thuis?

Marcos stapte in 2025 over naar het ontwikkelingsteam van UAE na een veelbelovende juniorperiode. Maar zijn eerste beloftenseizoen bracht nog niet heel veel op. Een 17e plaats in de Istrian Trophy was het hoogst haalbare. In de proloog van de Istrian Spring Tour kwam hij als 29e over de streep, vijf seconden achter de leider. Voor een ontwikkelingsploeg die in hoog tempo talent naar de WorldTour doorschuift, zijn dat magere cijfers.

Ploegmaat Adrià Pericas, eveneens Spanjaard en even oud, won in datzelfde seizoen 2025 de Istrian Spring Tour en tekende een vijfjarig WorldTour-contract bij UAE Team Emirates. Davide Stella en Matthias Schwarzbacher boekten ritzeges en nationale titels. Marcos zat zich ietwat te verbijten.

Papa Oscar vond en vindt t blijkbaar maar niks. Hij klapt er ook nog even overheen bij de Spaanse bond.

Kritiek op de Spaanse bond

Freire richtte zijn pijlen niet alleen op zijn zoon. Hij noemde het selectiebeleid van de RFEC, de Spaanse wielerbond, “meer politiek dan sportief”. In januari 2025 werd Alejandro Valverde voor vier jaar aangesteld als bondscoach, in een periode waarin de federatie ook bestuurlijk van leiding wisselde. Freire was zelf kandidaat voor de functie.

Destijds reageerde hij nog verzoenend. “Ik ben niet tegen Valverde. We kunnen goed met elkaar overweg”, zei hij toentertijd. Ruim een jaar later is die diplomatieke toon verdwenen.

Marcos Freire staat op de dertienkoppige selectie van UAE Team Emirates Gen-Z voor 2026. Hij krijgt een nieuw seizoen om zich te bewijzen. Lijken toch leuke gesprekken bij de familie Freire thuis. Je zou toch hopen dat je vader je niet zo intens met je carriere bemoeit. Maar goed, had je misschien ook geen renner moeten worden, als zoon van een drievoudig wereldkampioen. Vraag dat maar aan Axel Merckx.

Bekijk ook van HetisKoers!

Van Aert verlaat Tirreno zonder zege, maar hij doet mee om de pegels in Sanremo

Koersverhalen

Dwars door Vlaanderen Women 2026: WorldTour-debuut met identieke finale als de mannen

Koersverhalen