Foto Sander Kolsloot
Veiligheid is ook koers: is de UNIT 1 Aura Smart Helmet de f1 Halo in het peloton?
Ok, veiligheid is geen sexy onderwerp. Tot het misgaat. In het profpeloton zien we het al jaren: betere helmen, strengere normen, meer aandacht voor bescherming bij hogere snelheden. Niet omdat het mooi staat, maar omdat het nodig is. Helmen zijn sinds het begin van deze eeuw verplicht in de koers. Men zoekt altijd naar de balans tussen veiligheid en gewicht. Aero is key. Maar wellicht gaan we het ooit over een andere boeg gooien? Als het regent een keer iets met verlichting? Dat zien we tenslotte in andere sporten ook: de HALO in de formule 1 was tot 15 jaar geleden onbespreekbaar, maar heeft al veel goeds gedaan. Gaan we dat ook in het fietsen zien?
Een van de subsecties in het fietsen, de speedpedelecs en e-bikes, laten al zien dat er meer mogelijk is. Het is nog een extra stap om die voorzieningen ook beschikbaar te maken voor het pro peloton, maar Unit 1 Aura Smart Helmet is daar een interessant voorbeeld van: een slimme helm die verder kijkt dan alleen een schaal en wat schuim.
Laat één misverstand meteen uit de wereld zijn: dit is geen helm die jou slimmer maakt. Het is geen Oakley bril met informatie, geen wattages, geen Strava-koppeling, geen koersadvies in je oor. De slimheid zit ’m in zichtbaarheid en veiligheid. En laten dat nu net de zaken zijn waar ze soms in koers om schreeuwen. Who knows what the time will bring. Wij kregen er eentje opgestuurd, inclusief wat mooie accessoires en testten die in de meest uiteenlopende omstandigheden.
Foto Sander Kolsloot

Eerste indruk
We krijgen een uitgebreid pakket opgestuurd van UNIT 1. Want de Unit 1 Aura Smart Helmet komt niet alleen. Het complete pallet bestaat uit een helm, verlichting, een remote, vizier en een winterliner. Het zal je niet verbazen: alles voelt doordacht en degelijk. De helm met geintegreerde verlichting zullen we niet snel in het peloton zien denk ik. Hij heeft een hoog Knightrider gehalte en is wat aan de zware kant. belangrijkste reden: gekeurd volgens speed-pedelec normen én geintegreerde verlichting. Dat zie je, dat voel je.
Het is ook officieel een e-bike helm, getest op hogere impactsnelheden dan de meeste racehelmen.

Smart
De kern van deze helm zit in de geïntegreerde verlichting. Voor én achter een lichtbalk, goed zichtbaar rondom. Koppel je de helm aan de remote op je stuur, dan kun je richting aangeven en wordt hard remmen automatisch herkend. Het achterlicht gaat knipperen, vergelijkbaar met een remlicht. Ik kan me wel momenten in koers bedenken (zware regenval?) waarin dit van pas kan komen. Het is een paar honderd gram gewicht (voor remote en verlichting) maar het kan wel helpen.
Voor ons gewone fietsers, in druk verkeer voelt het wel logisch. In het donker is het zelfs geruststellend. Richting aangeven zonder je hand van het stuur te halen, zichtbaar remmen op kasseien of slechte wegen – het zijn kleine dingen die samen een groot verschil maken. Het is functionele veiligheid en met de lamp in de helm zie je er nog grappig uit ook.
De lichtopbrengst is fors: meer dan 500 lumen, 360 graden zichtbaar. Dit zit op de grens tussen zien en gezien worden. Voor je eigen zicht blijft een aparte voorlamp aan te raden, maar als signaal naar anderen werkt dit uitstekend.

Safety first
Interessant is vooral de normering. Waar de meeste fietshelmen getest zijn volgens EN1078 (impact rond 20 km/u), voldoet de Unit 1 Aura ook aan de NTA 8776-norm. Die is ontwikkeld voor e-bikes en speed pedelecs tot 45 km/u. Dat betekent: grotere impactzones, meer bescherming rond slapen en achterhoofd, dikker foam. Daarbovenop zit ook MIPS (hier een uitleg over dit systeem) in de helm, wat helpt om rotatiekrachten bij een val te verminderen. Het verklaart het gewicht, maar ook waarom deze helm serieus genomen moet worden.
Op de fiets
Hoe voelt dat, zo’n zwaardere helm? Ik zou ‘m op een gravelbike zo aanraden. Je zit dan meestal ietsje rechterop en dan voel je weinig echt verschil. Ja hij is wat zwaarder, maar je draagt ‘m sowieso in andere omstandigheden en niet in de volle zon ergens in Toscane. Dus als je nog snel voor een avondritje gaat, dan kan het meer dan prima.
Op de racefiets merk je het wel wat meer, zeker in een diepe houding. De eerste ritten vraagt je nek wat gewenning. Na verloop van tijd wordt dat minder, maar voor mij is wel zeker dat dit geen klimhelm voor lange dagen in de Alpen is. Hij is echt bedoeld voor situaties waarin extra zichtbaarheid en veiligheid gewenst is. Nu ik het zo opschrijf: wellicht zou je ‘m een dagje in de Alpen op willen, als je met 80 van de flanken van een col afzoeft. Dat remlicht zou in ieder geval wel fijn zijn en dat beetje extra bescherming op je hoofd….geen overbodige luxe.
In het donker, op slecht wegdek, of tijdens winterritten verandert het beeld. Dan werkt alles samen: zichtbaarheid, remdetectie, richtingaanwijzers. Je voelt je simpelweg beter gezien. En dat gevoel is niet onbelangrijk, vind ik zelf. In het hedendaagse verkeer val je echt minder goed op en als je veel zichtbaarheid hebt, helpt dat. Al is het alleen maar voor het gevoel.
Qua pasvorm: deze helm heeft een FidLock magnetische sluiting. De magnetische sluiting werkt prettig, ook met handschoenen. Vizier en liner klik je er eenvoudig op en af. En bij een eventuele val laat het vizier direct los – precies zoals je wilt, geen risico op splinters. Je ziet er met het vizier wel uit alsof je een tijdrit rijdt, maar aan de handere kant: who cares?
Verbonden rijden
Via de app stel je verschillende modi in, activeer je crashdetectie en koppel je accessoires. Dat werkt intuïtief. De remote stuurt zowel helm als het extra Smart Light aan, waardoor je signalen op meerdere plekken tegelijk zichtbaar zijn. Zeker met anderen rijden levert dat opvallend snel begrip op: links is links, rechts is rechts.

De afweging
Met alle accessoires loopt de prijs richting de €450. Dat is veel geld, zelfs voor een geïntegreerd systeem. Zonder extra’s zit je rond de €300. Nog steeds stevig, maar je koopt hier meer dan alleen hoofdbescherming, je hebt uiteraard ook de verlichting en het hele veiligheidssysteem.
Pluspunten
- Uitstekende zichtbaarheid – 360 graden rondom
- Richtingaanwijzers en remdetectie
- Crashmelding (via app)
- Hogere veiligheidsnorm dan een normale helm
- MIPS systeem
- Geintegreerde verlichting
- Fidlock sluiting
- Opties en accessoires
Minpunten
- Gewicht (niet echt voor de koers)
- Prijs – als je vergelijkt met enkel een helm
Conclusie
Is dit een helm voor iedereen? Nee. Maar fiets je veel in schemer en donker, rijd je het hele jaar door of meng je je vaak in druk verkeer, dan is dit een logisch product. In het profpeloton is veiligheid al lang onderdeel van de koers. Deze helm laat zien hoe die gedachte ook buiten de hekken vorm krijgt.
Veiligheid is ook koers. Soms win je die niet met watts, maar met zichtbaarheid.