Tour ’92: Induráin wint tussen Tours en Blois en legt de Tour in de plooi
Over 64 kilometer duldt de gele trui alleen Gianni Bugno enigszins in zijn buurt. Claudio Chiappucci verliest bijna drie minuten, terwijl Andy Hampsten naast het podium belandt.
Op vrijdag 24 juli 1992 buigt Miguel Induráin, de 28-jarige titelverdediger van Banesto, zich over zijn tijdritfiets in Tours. Voor hem liggen 64 kilometer naar Blois. Twee dagen later wacht Parijs, maar eerst moet de gele trui nog eenmaal alleen tegen de klok. Het wordt een eenduidige zaak.
Induráin begint met een voorsprong van 1 minuut en 42 seconden op Claudio Chiappucci, de Italiaanse nummer twee. Na de Alpen lijkt de Tour beslist, maar een slechte dag kan de zorgvuldig opgebouwde marge nog openbreken. Induráin geeft zijn voorsprong niet meer prijs.
Met een gemiddelde van 52,35 kilometer per uur wint Induráin ook de tweede lange tijdrit van deze Tour. Gianni Bugno, de regerend wereldkampioen uit Italië, houdt de schade als enige binnen de minuut. Hij eindigt op 40 seconden. De jonge Russische renner Dimitri Zhdanov wordt derde.

Chiappucci houdt alleen de tweede plaats over
Chiappucci verliest bijna drie minuten en ziet zijn achterstand in het klassement oplopen tot 4 minuten en 35 seconden. Hij behoudt de tweede plaats, maar zijn aanvalslust in de bergen kan niet op tegen Induráins vermogen in de lange chronoproeven.
Voor Andy Hampsten, de Amerikaanse kopman van Motorola, pakt de rit slecht uit. Hij begint als derde in het klassement, met vijfvoudig Tourwinnaar Eddy Merckx in de volgwagen voor raad en aanmoediging. Hampsten verliest 5 minuten en 33 seconden op Induráin en zakt naar de vierde plaats. Bugno neemt zijn plek op het podium over.
Induráin verdubbelt ruimschoots zijn voorsprong. Na de finish zegt hij: “Het is mooi om etappes te winnen, maar mijn doel is de Tour de France winnen”, zei Induráin na afloop.
Luxemburg krijgt een vervolg
De uitslag in Blois herhaalt het patroon van elf dagen eerder. In Luxemburg had Induráin over 65 kilometer al grote tijdverschillen gecreëerd. Hij haalde onderweg onder anderen Giancarlo Perini en Laurent Fignon in, hoewel Fignon zes minuten eerder was vertrokken. Bugno verloor daar ongeveer 3 minuten en 40 seconden.
Die eerste tijdrit leverde Induráin nog niet het geel op. Pascal Lino bleef leider, maar hield slechts 1 minuut en 27 seconden over. Drie ritten later, na Chiappucci’s lange raid naar Sestrières, trok Induráin de gele trui aan. Op Alpe d’Huez bleef hij vervolgens bij Chiappucci en beperkte hij de risico’s.
Na Blois resteren nog twee vlakke ritten. Zonder tegenslag bereikt Induráin Parijs met Chiappucci als tweede en Bugno als derde. Hij voltooit dan ook de dubbel Giro – Tour