Foto A.S.O./Thomas Maheux
Tour de France 2026: Machtsgreep Pogacar op Tourmalet
De eerste echte bergrit van de Tour 2026 levert meteen een machtsgreep op. Tadej Pogacar rijdt iedereen op minuten en trekt het geel aan, terwijl voormalig leider Torstein Træen crasht in de afzink.
In de laatste vijf kilometer van de Col du Tourmalet versnelt Tadej Pogacar en kan niemand volgen. De Sloveen van UAE Team Emirates XRG bereikt de top met dertig seconden voorsprong op Jonas Vingegaard, rijdt in de afdaling verder weg en wint de zesde etappe van de Tour de France 2026 solo in Gavarnie-Gèdre. Het geel is van hem.
Vingegaard finisht op 2.40 als tweede. Isaac del Toro, Pogacars ploegmaat, wordt derde op 2.57, in dezelfde tijd als Remco Evenepoel, Paul Seixas, Florian Lipowitz, Juan Ayuso en Mattias Skjelmose. In het algemeen klassement leidt Pogacar nu met 2.42 op Vingegaard. Del Toro schuift dankzij bonificatieseconden naar de derde plek op 3.27, drie tellen voor Evenepoel.
De dag begon met Torstein Træen in het geel. De Noor eindigt hem op de 51ste plaats, bijna dertig minuten achter Pogacar, nadat hij in de afzink van de Tourmalet crashte door een botsing met het achterwiel van een ploegmaat. Zijn klassement is weg, maar dat zal nu zijn laatste zorg zijn. Hij moest verzorgd worden door de Tourdokter, tot twee maal toe.
Pogacar valt aan op de Tourmalet
De etappe van 186,2 kilometer met zo’n 4.100 hoogtemeters was de eerste echte bergproef van deze ronde: Côte de Loucrup, Côte de Mauvezin, Col d’Aspin, Col du Tourmalet (17,1 km à 7,3%) en tot slot de aankomst in Gavarnie-Gèdre (18,7 km à 3,7%). De vroege uitval met Victor Campenaerts, Huub Artz en Mads Pedersen hield nauwelijks stand tot halverwege; Pedersen pakte wel de punten bij de tussensprint, daar was het de mannen ook om te doen.
Op de Aspin kwam de koers op gang. Ben O’Connor reed weg uit een nieuwe kopgroep, reed solo, maar werd voor de top ingerekend. Lenny Martinez greep de bergpunten. Vanaf daar nam UAE het commando over. De ploeg dunde het peloton methodisch uit op weg naar de Tourmalet. O.a. gele trui Træen, Thymen Arensman en Matteo Jorgenson losten ruim voor de laatste tien kilometer. Ondertussen kwam ook de opgave van Cian Uijtdebroeks door.

Del Toro voerde het tempo aan de kop van de favorietengroep, tot Pogacar zelf ging binnen de laatste vijf kilometer. Niemand kon volgen. Op de top had hij al een halve minuut, in de afdaling liep dat verder op. Op de slotklim naar Gavarnie-Gèdre nam hij opnieuw afstand.
Stand in het klassement
UAE heeft nu twee renners in de top drie. Del Toro versloeg Evenepoel in de sprint om de derde plek en wipte hem dankzij de bijbehorende bonificatie van het virtuele podium. Evenepoel staat vierde op 3.30, Ayuso vijfde op 3.34. Seixas, de best geplaatste Fransman, zesde op 3.55.

Verder terug in het veld waren de verliezen groot. Jorgenson, Jai Hindley en Matthew Riccitello verloren fors. Egan Bernal staat tiende op ruim negen minuten. Dit doet denken aan de tijden van Lance Armstrong.
De val van Træen
Zeventien kilometer voor de finish raakte Træen het achterwiel van een ploegmaat op de afdaling van de Tourmalet. De Noor ging tegen het asfalt, werd onderzocht door de koersdokters en kon weer opstappen, maar zijn klassement was toen al voorbij. Hij finishte uiteindelijk op 29.55 van Pogacar.

De Tourmalet beslist de Tour zelden; deze keer maakte hij vooral duidelijk hoeveel overmwacht Pogacar heeft.