Foto Sander Jansen

Service Koers (Materiaal)

Shimano ziet licht aan het einde van de fietstunnel

De fietsdivisie van Shimano heeft in de eerste negen maanden van 2026 meer omzet geboekt dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral in Europa lijkt de markt weer wat lucht te krijgen. Tegelijkertijd kijkt de wielerwereld reikhalzend uit naar een nieuwe Dura-Ace en Ultegra groep. De eerste aanwijzingen zijn er al: nieuwe wielen, een compleet vernieuwd pedaalsysteem en een gespot prototype van een 13 speed groep.

Wie de afgelopen jaren een nieuwe racefiets kocht, heeft het ongetwijfeld gemerkt: de fietsenmarkt was behoorlijk van slag. Eerst kon je door de enorme vraag tijdens de coronapandemie nauwelijks een fiets vinden. Daarna bleven fabrikanten en winkels met volle magazijnen zitten. Er volgden kortingsacties, uitgestelde bestellingen en een periode waarin de branche vooral bezig was met het wegwerken van voorraden.

Ook onderdelenfabrikant Shimano kreeg klappen te verwerken, met onder meer een kostbare terugroepactie voor Ultegra en Dura-Ace 11-speed crankstellen. En ondertussen leek het Japanse merk in de profsport zijn dominante positie te verliezen. Waar de meerderheid van de Worldtour-ploegen in het verleden met Shimano reed, is het marktaandeel inmiddels bijna gelijk verdeeld met concurrent SRAM. In de consumentenmarkt zagen we ook steeds meer merken kiezen voor het Amerikaanse SRAM, mede dankzij de innovaties rondom elektronisch schakelen.

De nieuwste cijfers van Shimano geven echter reden tot voorzichtig optimisme. De Japanse onderdelenfabrikant rapporteerde over de eerste negen maanden van 2026 een omzet van 278,4 miljard yen (1,58 miljard euro) in de fietsdivisie. Dat is een stijging van 4,6 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Ook de operationele winst van de fietsdivisie steeg: met 10,9 procent naar 33,4 miljard yen.

Europa stabiele factor

In de toelichting op de cijfers omschrijft Shimano de verkoop van complete fietsen in Europa als solide. Shimano verkoopt immers niet alleen onderdelen rechtstreeks aan consumenten, maar levert vooral grote hoeveelheden aandrijvingen, remmen en andere componenten aan fietsfabrikanten.

Wanneer die fabrikanten weer meer fietsen verkopen, kan dat uiteindelijk ook de vraag naar Shimano-onderdelen aanjagen. De voorraden in de markt zijn bovendien geleidelijk weer op een normaler niveau gekomen. De periode waarin winkels en fabrikanten eerst hun magazijnen moesten leegverkopen voordat ze nieuwe onderdelen bestelden, lijkt daarmee steeds verder achter ons te liggen.

Voor Shimano is Europa daarmee de belangrijkste markt. En dat is ook voor Nederlandse fietsers interessant: een aantrekkende markt kan fabrikanten meer vertrouwen geven om nieuwe modellen en technologieën te introduceren.

Nieuwe wielen en pedalen: de opmaat naar een nieuwe Dura-Ace?

De afgelopen maanden heeft Shimano verschillende nieuwe producten geïntroduceerd, die een voorbode lijken te zijn van de introductie van een nieuwe generatie Dura-Ace. De huidige generatie (Dura Ace R9200) is alweer ruim vijf jaar geleden geïntroduceerd en dat is in de fietsindustrie een behoorlijk lange tijd. Maar er zijn signalen dat we in 2027 de nieuwe Dura Ace kunnen verwachten.

In juli presenteerde Shimano nieuwe Dura-Ace-wielen, in september volgde het vernieuwde racepedaalsysteem, voor het eerst in ruim twintig jaar. Het nieuwe SPD-SLR-systeem vervangt daarbij de vertrouwde SPD-SL-techniek. En ondertussen werden er al prototypes van een nieuwe groepset gespot.

shimano spd slr pedalen

Dura-Ace R9300: 13-speed en toch niet volledig draadloos?

Tijdens de Vuelta van dit jaar werd een nieuw prototype gespot op fietsen van Alpecin-Premier Tech. De opvallendste vernieuwing: op de foto’s van het prototype zijn dertien kransjes te tellen,13-speed dus.

Een andere interessante observatie: de nieuwe Dura-Ace lijkt niet volledig draadloos te worden. Op het prototype leken de voor- en achterderailleur nog steeds met elkaar verbonden te zijn via een centrale batterij. De shifters communiceren dan draadloos met het systeem, zoals bij de huidige Di2-generatie. Dat is best opmerkelijk, omdat veel fietsers juist verwachtten dat Shimano met de nieuwe topgroep de volledig draadloze route zou kiezen, net als concurrent SRAM.

Maar goed, we moeten uiteraard geen voorbarige conclusies trekken uit een prototype. Wellicht dat er nog flinke veranderingen worden doorgevoerd voor de groepset daadwerkelijk wordt geïntroduceerd.

En wanneer volgt de nieuwe Ultegra?

Als de nieuwe Dura-Ace daadwerkelijk volgend jaar verschijnt, is de volgende vraag natuurlijk hoe lang het duurt voordat de technologie doorsijpelt naar Ultegra. Bij de huidige generatie verschenen ze nagenoeg tegelijk, maar of Shimano weer voor die introductie-strategie kiest is nog niet duidelijk.

Voorlopig is het dus vooral speculeren over de timing. Een officiële introductiedatum voor een nieuwe Dura Ace en Ultegra groepset is er niet. En eerlijk is eerlijk: er is bijzonder weinig mis met de huidige generatie van beide groepsets.

De nieuwste cijfers zullen Shimano in elk geval de nodige rust brengen en ze het vertrouwen geven dat de productintroducties goed ontvangen zullen worden door de Europese fietser.

Hoofdredacteur Het is Koers

Lees ook van Sander Jansen

Shimano ziet licht aan het einde van de fietstunnel

Service Koers (Materiaal)

Rondje IJsselmeer: kunnen we in 2027 eindelijk weer fietsend rond?

Fietsinspiratie Koersverhalen