Foto A.S.O./Billy Ceusters
Giro d’Italia Donne 2026: sterrenveld geeft vernieuwde koers meteen aanzien
Vollering, Longo Borghini, Van der Breggen en Reusser staan allemaal op de startlijst voor de Giro Women, die vandaag in Cesenatico begint. 147 rensters, negen etappes, twee aankomsten bergop en een bergop-tijdrit. Met Cesenatico is ook gelijk een startplaats met enorme wielerhistorie gekozen.
Vandaag op 30 mei 2026 meldden 147 rensters zich aan de start in Cesenatico. De startlijst voor de Giro d’Italia Women leest als een bloemlezing van de top van het vrouwenpeloton. 21 ploegen van zeven rensters bestrijden negen etappes tot de finish op 7 juni in Saluzzo.
Niet de minsten
Elisa Longo Borghini, de 34-jarige Italiaanse titelverdedigster, keert terug met haar UAE Team ADQ om een derde opeenvolgende Giro-titel na te jagen. Zij krijgt daarbij steun van Silvia Persico, Mavi García en Erica Magnaldi, een selectie die zowel in de breedte als in de bergen sterk oogt.
Ook aan de start: Demi Vollering, de nummer één van de wereld, die namens FDJ United-SUEZ graag de Giro-Tour-dubbel in 2026 wil voltooien, zij krijgt steun van klimster Eva van Agt, supertalent Celia Gery en Amber Kraak.
Anna van der Breggen, viervoudig winnares van deze ronde, rijdt voor SD Worx-Protime met naast zich Lorena Wiebes, wat de ploeg zowel in het klassement als in de sprints slagkracht geeft. Bij Movistar staat Marlen Reusser op de lijst, de Zwitserse hardrijdster die op een parcours met een bergop-tijdrit een serieuze factor wordt.
Visma | Lease a Bike trekt naar de Giro zonder Pauline Ferrand-Prévot, die haar kruit droog houdt voor de Tour de France Femmes. De ploeg schuift in haar plaats Marion Bunel naar voren, de 21-jarige Franse klimster die eerder in mei als derde eindigde in de Vuelta. Bunel krijgt de kans om op Italiaanse wegen te laten zien of Spanje slechts een uitschieter was of dat het een opwaartse trend is.
Ook NIamh Fisher-Black bij Lidl-Trek is een outsider voor de winst. Magdaleine Vallieres, de regerend wereldkampioene van EF-Education-Oatly is nog een beetje op zoek naar haar Rwanda vorm.
Belangrijke momenten
Het parcours vraagt is typisch voor een grote ronde bij de dames: er wordt veelzijdigheid gevraagd.
Etappe 1 wordt op zeker een sprint, met een vlakke pannenkoek tussen Cesenatico en Ravenna. Schrijf maar op: Lorena Wiebes. Etappe 2 heeft een klein klimmetje halverwege, maar is daarna ook vlak. Wederom: Wiebes.
Etappe 3 heeft iets meer ondulatie, zeker richting de finish, maar ook hier lijkt Wiebes een grote kanshebber. Desondanks zou je hier ook Charlotte Kool of Elisa Balsamo kunnen verwachten. Daarna gaan we de bergen in.
Tijdens etappe 4 wacht een bergop-tijdrit van 12,7 kilometer vanuit Belluno naar Nevegal Tudor, een flinke inspanning waar we de toppers tegen elkaar gaan zien strijden.
Etappe 5 is ook al flink met vier beklimmingen, waarvan twee van de eerste categorie en twee van de 3e categorie.
Etappe 6 lijkt voor de dan nog overgebleven sprintsters met een klein pukkeltje maar daarna vrij vlak naar de finish. Etappe 7 is er nog wel eentje met een kick. Richting Salice Terme ligt er een pittig klimmetje van derde categorie. Precies ver genoeg van de finish om bijvoorbeeld een vluchtersgroepje de kans te geven of een flinke puncheur.
De koninginnenrit is etappe 8, van Rivoli naar Sestriere via de Colle delle Finestre, wordt de scherprechter. De onverharde stroken van de Finestre, gevolgd door de slotklim naar Sestriere over 101 kilometer, vormen de nieuwe standaard ook in damesrondes. Na de Angliru en de geplande Mont Ventoux in de Tour is er nu ook de klassieke Colle del Finestre voor de dames. Dat wordt echt mooie koers.
Gigante ontbreekt
Eén opvallende afwezige: Sarah Gigante. De Australische klimster van AG Insurance-Soudal herstelt nog van een dijbeenbreuk en haalt de start niet. “Helaas zal ze deze editie moeten missen, aangezien ze nog steeds herstelt van een dijbeenbreuk. Er is nog tijd en revalidatie nodig voordat ze weer aan wedstrijden kan deelnemen,” liet haar ploeg weten. Ze had niet misstaan op dit parcours met Nevegal en de Finestre. Justine Ghekiere neemt bij AG Insurance-Soudal de rol van kopvrouw op zich.
Nieuwe plek op de kalender
De verschuiving van de Giro Women naar eind mei en begin juni was bedoeld om de wedstrijd uit de schaduw van de mannen-Tour te halen. De startlijst van 2026 bevestigt dat die stap werkt: geen enkele grote naam ontbreekt. Ook is er geen kalenderconflict met de Tour de France Femmes, die later in het seizoen volgt.
We kijken er naar uit. Wie denk jij dat wint?