Foto WikiCommons
Paul Seixas: Macron mengt zich in strijd om Frans toptalent
De Franse president heeft zich volgens Eurosport España persoonlijk geschaard achter Decathlon CMA CGM Team in de strijd om Paul Seixas te behouden. De parallel met Kylian Mbappé in 2022 dringt zich op.
Terwijl de echo van drie ritzeges en eindzege in de Itzulia Basque Country nog naklinkt, is de strijd om Paul Seixas uitgegroeid tot meer dan een transferdossier. Volgens Eurosport España heeft de Franse president Emmanuel Macron zijn “totale steun” aangeboden aan Decathlon CMA CGM Team om de 19-jarige neoprof voor de ploeg te behouden, en heeft hij direct contact gehad met het management van de renner.
Het contract van Seixas bij Decathlon loopt tot eind 2027, maar UAE Team Emirates-XRG en andere WorldTour-ploegen zitten al op vinkenslag. De huidige fase draait niet om een concreet bod of een handtekening, maar om positionering rond een renner wiens voorjaar de markt in beweging heeft gezet.
Waarom Seixas nu al een staatszaak is
De resultaten van het afgelopen voorjaar verklaren de urgentie. Seixas won een etappe in de Volta ao Algarve, zegevierde in de Faun-Ardèche Classic, werd tweede in Strade Bianche en domineerde vervolgens de Itzulia met drie ritzeges en de eindzege. Eurosport España beschrijft de situatie als een “cuestión de estado”, een staatskwestie.
De parallel die in de berichtgeving wordt getrokken, is die met Kylian Mbappé in 2022. Destijds belde Macron de voetballer persoonlijk om hem te overtuigen bij PSG te blijven. Mbappé beschreef het later zelf: de president vertelde hem dat hij belangrijk was voor Frankrijk en dat hij de kans had om daar geschiedenis te schrijven. Nu, vier jaar later, doet Macron hetzelfde, dit keer voor een kopman in wording op de fiets.
De bronnen benadrukken dat Macron geen contractonderhandelaar is. Zijn rol is symbolisch en politiek: hij leent het gewicht van het Élysée aan een sportief retentiedossier dat raakt aan nationale trots. Frankrijk wacht al decennia op een nieuwe Tourwinnaar, en Seixas wordt in de berichtgeving al gepositioneerd als de renner die dat vacuüm kan vullen.
Transfermarkt in volle gang
Formeel kunnen geïnteresseerde ploegen Seixas pas benaderen voor serieuze onderhandelingen zodra hij in zijn laatste contractjaar zit, dus vanaf begin 2027. Wie eerder wil bewegen, moet toestemming vragen aan Decathlon. Dat maakt het huidige spel er een van invloed, niet van papierwerk.
Mauro Gianetti, teammanager van UAE Team Emirates, deed daar weinig omzichtig over. “Pogačar en Seixas samenbrengen? Dat zou meer dan een droom zijn,” zei hij tegen Eurosport, al voegde hij toe dat de renner zelf bepaalt waar hij naartoe gaat.
Aan de andere kant van de tafel toont het kamp-Seixas geen haast. Agent Joona Laukka zei al eerder dat gesprekken over een verlenging bij Decathlon “al een tijdje on hold” staan en dat zijn renner de tijd heeft om te beslissen. “Alle ploegen zijn geïnteresseerd,” zei Laukka, “maar voor Paul is er geen deadline.”
Structureel probleem voor Decathlon
De Seixas-kwestie legt ook een dieper pijnpunt bloot. Volgens ingewijden overweegt Decathlon CMA CGM een verschuiving naar een Zwitserse licentie of structuur, hoofdzakelijk om de hoge Franse sociale lasten te drukken. Franse werkgevers betalen naar verluidt 40 tot 45 procent bovenop het bruto salaris, wat het voor een Franse ploeg structureel moeilijker maakt om hetzelfde nettoloon te bieden als buitenlandse rivalen.
Die financiële realiteit raakt het Seixas-dossier direct. Een Zwitserse structuur zou Decathlon meer budgetruimte geven voor salarissen en sportief materiaal, en daarmee een sterkere onderhandelingspositie tegenover ploegen als UAE. De bronnen stellen niet dat de licentiewijziging uitsluitend voor Seixas wordt overwogen, maar zijn zaak maakt het hardst zichtbaar waarom de ploeg meer flexibiliteit nodig heeft.
Seixas ligt vast tot eind 2027. Zijn entourage zegt geen haast te voelen. En toch wordt de strijd om zijn toekomst nu al gevoerd, met een president die de telefoon pakt en een markt die niet wil wachten.