Foto Sirotti

Koersverhalen

Unibet Rose Rockets in de Giro: rit drie legt de budgetkloof bloot

De eerste grote ronde van het Nederlandse ProTeam begon met ambities rond sprintkopman Dylan Groenewegen, maar in de derde etappe werd ook zichtbaar wat een fractie van een WorldTour-budget in de praktijk betekent.

In het Giro-circus, waar ploegleiderwagens, teamtrucks en materiaalkonvooien de straten langs het parcours vullen, vallen verschillen op die in eendagskoersen makkelijker verdwijnen. Voor de derde etappe van de Giro d’Italia 2026 werd dat verschil zichtbaar bij Unibet Rose Rockets, het Nederlandse ProTeam dat voor het eerst in zijn bestaan aan een grote ronde deelneemt. De logistieke en financiële beperkingen van de ploeg, werden zichtbaar tegenover de gevestigde WorldTour-formaties om hen heen.

Die kloof is in cijfers samen te vatten. Het gemiddelde mannen-WorldTour-budget ligt in 2026 op €33,1 miljoen, met een mediaan van €28 miljoen. Topploegen opereren rond de €50 miljoen. Unibet Rose Rockets draait als ProTeam op een fractie daarvan. Een groot deel van wat in drie weken ronde vanzelfsprekend lijkt, van reservemateriaal tot logistieke slagkracht tussen etappes, hangt direct samen met die budgetruimte. Voor de Rockets betekent het in de praktijk het volgende: er is maar 1 teambus. De luifel van de teambus bleek nog van de vorige eigenaar te zijn en die was nog niet in de rakkettenstijl gemaakt. Wel leuk voor social media.

Maar veel prangender: tijdens etappe 3 zaten de Rockets voor de start op klapstoeltjes bij een camper. De enige bus was al op weg richting Zuid-Italië, een flinke reis. De topteams hebben meerdere bussen beschikbaar, de Rockets daarentegen maar één. Dus werden t klapstoeltjes.

Het was even behelpen, maar dat hoort wel bij het idee van het team. De sfeer was er niet minder om.

Overigens waren de Rockets niet de enige die hun bus gedag zeiden. Ook EF liet de bus richting Italië rijden.

 

YouTube => Grand Tour

De ploeg werd opgericht door Bas Tietema, Josse Wester en Devin van der Wiel, de drie creators achter het YouTube-project Tour de Tietema. Wat begon als content over de koers groeide via een Continental-team in 2023 en ProTeam-status vanaf 2024 uit tot een volwaardige profploeg. Begin 2026 boekte Dylan Groenewegen, de 32-jarige Nederlandse sprintkopman, de eerste WorldTour-zege voor de Rockets bij de Ronde van Brugge. De wildcard voor de Giro d’Italia volgde in februari.

Tietema plaatste die uitnodiging destijds in perspectief. “We gaan niet naar de Giro om enkel mee te doen, we willen koersen,” zei hij. “Ons duidelijke doel is om een rit te winnen.” De Giro-selectie werd rond Groenewegen gebouwd, met steun van onder anderen Wout Poels, Elmar Reinders en Hartthijs de Vries.

Dagelijkse werkelijkheid

Toch laat een grote ronde weinig ruimte voor improvisatie. Drie weken lang moeten acht renners en hun staf dagelijks worden verplaatst, gevoed, verzorgd en voorzien van materiaal. WorldTour-ploegen met budgetten die twee, soms vier keer zo groot zijn, beschikken daarvoor doorgaans over meer personeel, voertuigen en materiaal. Voor een ProTeam dat nog leert hoe een Grand Tour draait, worden beperkingen sneller zichtbaar.

Tietema erkende die realiteit al voor de Giro-start. In gesprek met Cycling Weekly zei hij: “I don’t think it’s fair to compare us with teams that are punching way above our level in terms of budget, but also the depth of their team.” Tegelijk benadrukte hij het tegengeluid: “With a limited fund, and a lot of passion and smart choices, you can be super competitive in certain areas.”

Die aanpak, slim opereren waar de middelen ontbreken, kreeg in rit drie een praktische test. De logistieke problemen die het team ondervond, lieten zien dat ambitie en zichtbaarheid niet automatisch de infrastructuur opleveren die een drieweekse ronde vraagt.

Zichtbaarheid

Het mediamodel van de Rockets blijft ondertussen een instrument dat weinig concurrenten op dezelfde manier inzetten. “We are especially focused on becoming the most followable team and the team that has the biggest fan base,” zei Tietema eerder. Met miljoenen volgers op sociale media genereert de ploeg aandacht die sommige WorldTour-teams niet halen.

Maar aandacht vertaalt zich niet rechtstreeks in een tweede materiaalwagen of een bredere staf. “It costs millions to run a pro cycling team nowadays,” zei Tietema. In de context van een Giro d’Italia, waar de koers dag na dag doorgaat en logistiek net zo zwaar weegt als benen, gaat dat om concrete kosten.

Groenewegen en zijn ploeggenoten rijden ondertussen verder. De eerste WorldTour-zege is binnen, de eerste Grand Tour begonnen. Of de Rockets die beloofde ritwinst kunnen halen, hangt niet alleen af van snelheid in de laatste kilometers, maar ook van wat er de uren daarvoor wél en niet beschikbaar is. In de Giro worden tekorten drie weken lang zichtbaar.

Lees ook van HetisKoers!

Marly Grav Race: Van Aert wint solo in Valkenburg, Wiebes prolongeert winst

Koersverhalen

Giro ziekenboeg propvol: Yates start niet meer na vertraagde hersenschudding, zes renners uit koers na val

Koersverhalen