Foto Sirotti

Koers!

Volta a Portugal: Mosquera wil Portugese ronde omvormen tot ‘mini-Tour de France’ met Eurosport en WorldTour-ploegen

De 87e Volta a Portugal doorkruist deze zomer het hele land en wordt internationaal uitgezonden via Eurosport. Nieuw racedirecteur Ezequiel Mosquera jaagt op WorldTour-teams en wil van een nationale traditie een exportproduct maken.

Ezequiel Mosquera, voormalig profrenner en nieuw racedirecteur van de Volta a Portugal, heeft grootse plannen voor de  87e editie van de nationale ronde in Portugal. De ronde, gepland van 5 tot en met 16 augustus, zal het hele land aandoen en voor het eerst internationaal worden uitgezonden via Eurosport. De ambitie, in zijn eigen woorden: een “mini-Tour de France”.

De Spanjaard presenteerde de plannen niet als een breuk met het verleden, maar als een opschaling. Zijn bedrijf EMESPORTS nam in 2026 via een strategisch partnerschap met de Portugese wielerbond de organisatie over van de Volta a Portugal, de Volta ao Algarve en de Volta ao Alentejo. Die constructie kwam tot stand nadat de bond het contract met voormalig organisator Podium Events had ontbonden wegens, in de woorden van de federatie, herhaalde niet-nakoming van contractuele en betalingsverplichtingen. Mosquera’s intrede is dus onderdeel van een bredere reset van het Portugese wielerseizoen.

Heel het land op de kaart

De opvallendste wijziging betreft het parcours. Mosquera zei dat de route het volledige land zal “raken”, met nieuwe gemeenten en iconische locaties die de afgelopen jaren buiten het radar van de Volta vielen. “De bedoeling is dat de gemiddelde Portugees naar de kaart kijkt en zegt: dit is de Volta a Portugal,” aldus Mosquera tegen Observador.

Tegelijk benadrukte hij dat de bekende beklimmingen van de Torre en de Senhora da Graça naar alle waarschijnlijkheid behouden blijven, zij het mogelijk in een andere vorm. Daarmee wil de organisator het karakter van de ronde intact houden terwijl de geografie groeit.

“We willen ook niet het mikpunt van kritiek worden, dat mensen zeggen: ‘die is hier aangekomen en heeft alles van de ene op de andere dag veranderd’,” zei hij in in een ander interview.

Eurosport als hefboom

De internationale uitzending via Eurosport vormt de tweede pijler van Mosquera’s strategie. De Portugese publieke omroep RTP blijft naar verwachting verantwoordelijk voor de productie en de binnenlandse uitzending, terwijl Eurosport International het signaal naar het buitenland brengt.

Mosquera noemde de Volta “een super evenement” en stelde dat het enige wat ontbrak de wereldwijde vertoning van RTP’s productie was. Die redenering draagt een dubbele logica: meer kijkers betekent meer commerciële waarde, en meer tv-bereik maakt het eenvoudiger om sterkere ploegen te overtuigen naar Portugal af te reizen in augustus.

WorldTour-ambities

Concreet noemde Mosquera de komst van UAE Team Emirates XRG waarschijnlijk, samen met “nog een paar” WorldTour-teams. Het zijn voorlopig geen bevestigde inschrijvingen, maar de mogelijke deelname van dergelijke teams verandert de uitstraling van het evenement.

De volledige startlijst, de start- en finishplaats en het gedetailleerde etappeschema zijn nog niet bekendgemaakt. De routekaart moet dat beeld deze zomer inkleuren.

Wat nog ontbreekt

Voor alle ambitie blijven er open vragen. De exacte territoriale dekking van de Eurosport-deal is niet gespecificeerd. Of de uitzending in alle markten live zal zijn, staat niet vast. En hoewel Mosquera spreekt over WorldTour-deelname, hangt de daadwerkelijke bezetting af van kalenderlogica, wildcards en de bereidheid van ploegen om midden in de zomer naar Portugal te trekken.

De 87e Volta a Portugal wordt deze zomer niet alleen een rittenkoers van twaalf dagen, maar een proefstuk voor de vraag of een ronde met diepe nationale wortels zichzelf kan heruitvinden als internationaal product, zonder onderweg het eigen gezicht te verliezen.

Lees ook van HetisKoers!

Global 2028: UCI World Cycling Centre opent nieuwe talentroute voor opkomende wielernaties

Algemeen

Thibau Nys: knieoperatie zorgt voor volledige focus op Vuelta

Algemeen