Foto Sirotti
Magnier sprint naar zege en roze in eerste etappe Giro d’Italia 2026
De 22-jarige Fransman van Soudal Quick-Step wint de chaotische openingsrit van de 109e Giro d’Italia. Een zware valpartij in de slotkilometer velt onder anderen Dylan Groenewegen en Kaden Groves.
De weg naar de finish in Burgas versmalt en het peloton schuift in elkaar. Op 650 meter van de streep wordt de eerste massasprint van de 109e Giro d’Italia verstoord door een valpartij. Paul Magnier, de 22-jarige Fransman van Soudal Quick-Step, blijft overeind, sprint naar de overwinning en trekt als eerste renner de begeerde ‘maglia rosa’ aan.
Foto Sirotti
Foto Sirotti
Bij de betrokken renners zaten Dylan Groenewegen (Unibet Rose Rockets) en Kaden Groves (Alpecin-Premier Tech). Beiden kwamen ten val. Groenewegen werd na afloop naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. De ploeg heeft een update gepubliceerd en het lijkt dat hij ‘ok’ is om verder te gaan.
It’s all okay. 👍
After a check, check, double check, @GroenewegenD is ready to focus on what’s coming next. ‘There will be more chances.’
🇮🇹 #GirodItalia pic.twitter.com/Tn1TZxAX3L
— Unibet Rose Rockets (@rockets_cycling) May 8, 2026
Ongeveer vijftien renners ontweken de chaos en sprintten om de zege. Magnier finishte voor Tobias Lund Andresen (Decathlon CMA CGM Team) en Ethan Vernon (NSN Cycling Team). Jonathan Milan (Lidl-Trek), vooraf de grote favoriet, kwam niet verder dan plek vier. Dat had te maken met een wat ontspoorde trein van Lidl-Trek. Milan was zijn leadout kwijt, die in de laatste 500 m angstig achterom keek naar zijn kopman.
In het algemeen klassement heeft Magnier nu vier seconden voorsprong op Lund Andresen en zes op Vernon. Magnier leidt ook het punten- en jongerenklassement.
Nerveuze finale
De etappe van 147 kilometer van Nessebar naar Burgas bleef lang onder controle. Manuele Tarozzi en Diego Pablo Sevilla zaten in een vroege ontsnapping en pakten de eerste bergpunten en bonificatieseconden van deze Giro, maar hun voorsprong bleef beperkt.
In het peloton deelden Lidl-Trek en Unibet Rose Rockets de werkzaamheden. De ploeg van Milan hield het tempo strak, terwijl ook de formatie rond Groenewegen nadrukkelijk meewerkte. Op iets meer dan twintig kilometer van de finish werden ze ingerekend. De sprinttreinen begonnen zich op te stellen.
Opvallend was de houding van Team Visma | Lease a Bike. De ploeg van Jonas Vingegaard bleef achteraan het peloton om risico’s te beperken. Daardoor bleef de ploeg buiten de valpartij, wat ergens bijzonder is. Meestal is achterin zitten een recept voor valpartijen of schade.
Wielen raken elkaar, sprint valt uiteen
De valpartij ontstond dan wel door wielen die elkaar raakten, dan wel door dranghekken, tussen Tord Gudmestad (Decathlon CMA CGM Team) en Erlend Blikra (Uno-X Mobility) bij een wegversmalling met nog 650 meter te gaan. Daarna kwamen meerdere renners ten val. Groenewegen en Groves kwamen daarbij ook op de grond terecht. De roze droom van de Rockets spatte daardoor keihard uiteen. Zonde!
Voorin bleven Magnier en Lund Andresen overeind. Maximilian Walscheid probeerde nog van ver aan te gaan, maar het was Lund Andresen die als eerste leek aan te zetten voor de overwinning. Magnier kwam er in de slotmeters overheen.
Van debutant tot kopman
Voor Magnier is de zege de grootste uit zijn carrière. In 2025 reed hij zijn eerste Giro d’Italia en werd hij derde in Napels, achter Groves. Dit jaar kwam hij terug met een ander mandaat. “We hebben een team rondom mij gebouwd,” zei hij voor de start. Sportdirecteur Davide Bramati bevestigde dat beeld: de lead-out rond Magnier moest hem door de hectische finales loodsen.
In Burgas kwam Magnier in positie voor de sprint. “Jasper and Dries did an amazing job and then I was able to finish it off,” zei Magnier na afloop. Over de hectiek in de finale zei hij dat het een makkelijke dag was geweest, iedereen fris was en dat dat de sprint nerveus maakte.
Het roze is niet helemaal nieuw voor hem. Tijdens de Giro NextGen droeg hij de roze trui al eens eerder. “Ik had al wat mooie herinneringen aan de Roze Trui bij de Giro NextGen,” zei hij. “Nu kan ik er nog meer maken.”
Magnier had voor de Giro de eerste drie etappes in Bulgarije aangestipt als zijn kansen. De eerste kans leverde direct een zege op. Over twee dagen wacht de volgende sprint op Bulgaarse wegen. Gaan we dan een 1-2-tje zien van de Fransoos?