Zou Mathieu stiekem klaar zijn voor het WK? Zijn monstersolo in Luxemburg was van werelds niveau
Dat Mathieu van der Poel soms gekke dingen doet, dat weten we inmiddels. Hij gokt en verliest soms. Of hij had eigenlijk moeten verliezen, zoals dit voorjaar in E3. Maar velen herinneren nog zijn duo tijdrit met zijn teamgenoot Jonas Rickaert in de Tour van 2025. Dit keer was de Tour of Luxemburg het speelterrein en leek het op een lange duurtraining uit te draaien. De Nederlander viel na twee kilometer aan en hoe hij het deed, is nog steeds een beetje gissen, maar hij bleef in de regen buiten bereik van het jagende peloton. Davide Piganzoli stelde achter hem de eindzege veilig.
Tussen Mersch en Luxembourg-Limpertsberg reed Mathieu van der Poel, de Nederlandse kopman van Alpecin-Premier Tech, ongeveer 175 kilometer solo. Het was de langste solo van deze eeuw. Van der Poel won de vijfde en laatste etappe van de Ronde van Luxemburg in 4:10:58. Mikkel Honoré, de Deen van EF Education-EasyPost, werd op 1:04 tweede. Pepijn Reinderink, de Nederlander van Soudal-Quick Step, die eerder nog de derde etapep van de TdL won, eindigde vijf seconden later als derde.
De rit telde 177 kilometer en bijna 3.000 hoogtemeters. Van der Poel versnelde al na twee kilometer op het eerste ongecategoriseerde klimmetje. Een groep van zes achtervolgers vormde zich achter hem, maar wist de aansluiting niet te maken.
Het peloton zet de achtervolging in
De voorsprong van Van der Poel groeide gestaag. Met nog zeventig kilometer te rijden zat hij al ongeveer honderd kilometer alleen voorop. De eerste achtervolgers reden toen op ruim drie minuten, terwijl het peloton een achterstand van 4:30 moest wegwerken.
EF Education-EasyPost, Soudal-Quick Step en Team Visma | Lease a Bike verhoogden vervolgens het tempo. De achtervolgende groep werd teruggepakt en op het zware lokale circuit begon ook Van der Poels marge te slinken.
Reinderink probeerde op 25 kilometer van de meet uit het uitgedunde peloton weg te rijden, maar Visma hield de koers onder controle. Honoré kreeg later wel ruimte. De Deen naderde in de finale, terwijl Van der Poel in de natte afdalingen enkele keren dicht bij een val kwam.
Bij het ingaan van de slotronde, op tien kilometer van de finish, had Van der Poel nog voldoende over. Zijn tempo zakte, maar Honoré kreeg hem niet meer in zicht. Na ruim vier uur koers kwam hij met meer dan een minuut voorsprong alleen over de streep.
“Dat was niet mijn plan. Maar ik was alleen bij de start en besloot mijn eigen tempo te rijden,” zei Van der Poel na afloop. Toen de achtervolgers niet terugkeerden, besloot hij door te trekken. “Ik had ongelooflijke benen vandaag.”
Piganzoli wint
Davide Piganzoli, de 24-jarige Italiaan van Team Visma | Lease a Bike, finishte als vierde in de groep met Reinderink en stelde daarmee de eindzege veilig. Mattéo Vercher werd tweede in het klassement op 52 seconden. Thomas Gachignard eindigde twee seconden achter Vercher als derde.
Van der Poel sloot de ronde af als negentiende op 8:23. Hij won wel het puntenklassement en nam in de slotrit ook de bergtrui over van Reinderink.
Het was zijn tweede ritzege van de week. In de openingsetappe had hij bij zijn terugkeer op de weg al gewonnen na een aanval op de Côte de Stafelter. De slotrit was zijn laatste wedstrijdprikkel voor de WK-wegrit van volgende week in Montréal.