Foto A.S.O./Billy Ceusters
UCI-memo: aangepaste koerskleding wordt vanaf 1 juli sanctioneerbaar
De UCI scherpt per 1 juli de regels rond gemodificeerde kleding en accessoires aan. De formulering doet sterk denken aan de omgebouwde winterbroek waarmee Jonas Vingegaard in maart Parijs-Nice won.
De regen striemt over het peloton van Parijs-Nice als Jonas Vingegaard, de Deense Tourwinnaar van Team Visma | Lease a Bike, op 11 maart 2026 de vierde etappe wint in een opvallende outfit. Lange winterbroek óver het wedstrijdtenue, bibstraps zichtbaar over de trui, en onder de stof: geen zeem. Drie maanden later publiceert de UCI een memorandum dat op dat soort improvisatie lijkt te mikken.
Het document, gedateerd 8 juni 2026, wijzigt de baanreglementen (Part 3 Track Races) en treedt in werking op 1 juli. Nieuw is dat zowel het gebruik van niet-conforme accessoires als “non-authorised modification to clothing” expliciet sanctioneerbaar wordt. Er is een directe link met de Parijs-Nice-casus van Vingegaard.
Boete, puntenaftrek of diskwalificatie
Het memo voegt twee categorieën toe aan het sanctiekader. Artikel 2.6.1 richt zich op niet-conforme accessoires en ongeautoriseerde aanpassingen daaraan, met boetes van 50 tot 200 Zwitserse frank, gecombineerd met puntenaftrek in de UCI-ranking of relegatie. Artikel 2.9 gaat een stap verder: het aanpassen van materiaal of kleding voor gebruik in een wedstrijd kan leiden tot diskwalificatie, bovenop een boete van 100 tot 500 frank.
Commissaires krijgen uitdrukkelijk de ruimte om verzwarende of verzachtende omstandigheden mee te wegen. Het memo noemt onder meer of de overtreding een voordeel opleverde, een gevaarlijke situatie veroorzaakte, of plaatsvond op een beslissend moment in de koers. Bovendien stelt het document dat geen enkel wereldrecord erkend wordt wanneer een renner niet-conforme accessoires of ongeautoriseerde aanpassingen heeft gebruikt.
De wijziging betreft formeel het baanreglement. Of vergelijkbare formuleringen ook naar de wegkoers worden doorgetrokken, blijft voorlopig open. Maar de woordkeuze is breed genoeg om vragen op te roepen die verder reiken dan de piste.
Een winterbroek als wedstrijdgereedschap
Wat Vingegaard in maart deed, was bedoeld als extra laag tegen de kou, maar had ook een praktisch doel. Volgens Domestique Cycling waren de tights vóór de start bewerkt: de zeem was verwijderd en de broekspijpen waren voorbereid om onderweg snel afgescheurd te kunnen worden. Dat gaf de Deen bescherming in de vroege koerskilometers, zonder dat hij hoefde te stoppen of van fiets te wisselen.
Het idee kwam naar verluidt van Victor Campenaerts, de Belgische tijdritspecialist die binnen het peloton bekendstaat als een knutselaar. Campenaerts zou de zeem steek voor steek uit de broek hebben gehaald.
Het tweede deel van het plan, het afscheuren van de pijpen voor de finale, kwam er nooit. De koers was al volop bezig, geen ploegmaat reed dicht genoeg, en Vingegaard finishte in een van de opvallendste outfits van het seizoen.
Retroactief verandert er niets: de maatregel gaat pas in op 1 juli, en Parijs-Nice viel ruim daarvoor. Maar de formulering in het UCI-memo leest als een antwoord op exact dit type vindingrijkheid, de soort oplossing die in het peloton begint bij een naald en draad en eindigt met een omgebouwd kledingstuk dat geen standaardlaag meer is.
De vondst ontstond in de kou; het reglement volgde later.