Foto A.S.O./Gaëtan Flamme

Koersverhalen

Geen maat op Wiebes: twee uit twee en een klasse apart in Genève

Even leek Riejanne Markus roet in het eten te gooien, maar met nog 500 meter te gaan werd het toch een sprint. De gele trui had heel haar ploeg ingezet en in de laatste twee kilometers werd ze een handje geholpen door andere ploegen. Op de finishfoto was van al die anderen niets meer te zien.  Er staat nu geen maat op Wiebes, die vijf uit vijf is in haar laatste vijf ritten.

Op 2 augustus pakte Lorena Wiebes, de 27-jarige Nederlandse sprintster van Team SD Worx-Protime, op de Quai du Mont-Blanc haar tweede ritzege in twee dagen.

Na 147,9 kilometer tussen Aigle en Genève verslaat Wiebes de rest van het peloton met twee vingers in de neus. Elisa Balsamo, de kopvrouw van Lidl-Trek, moet meerdere fietslengtes toegeven. Marianne Vos, Team Visma | Lease a Bike, wordt derde. Shari Bossuyt en Letizia Paternoster maken de top vijf compleet. De ploeg van Paternoster reed het gat met vluchtsters Markus dicht, maar grijpt ruim mis.

Wiebes behoudt de gele trui en vergroot haar voorsprong dankzij de tien bonificatieseconden voor de ritzege. Het is haar zevende etappezege in de Tour de France Femmes, haar 133ste profzege en haar vijftiende overwinning van 2026.

Een dag eerder had ze ook de openingsrit in Lausanne gewonnen. Op de oplopende aankomst versnelde ze op 200 meter van de streep en hield ze Kim Le Court en Demi Vollering achter zich. Slechts tien rensters finishten in dezelfde tijd.

Dit was een sprintersrit

De tweede rit ging ook nog volledig over Zwitserse bodem. Het peloton trok vanaf Aigle langs het Meer van Genève, draaide daarna de heuvels boven Lausanne in en keerde voor de finale terug naar de oever. De temperatuur liep opnieuw op tot boven de 30 graden.

De 143 gestarte rensters legden vijf gecategoriseerde beklimmingen af, goed voor ongeveer 1.800 hoogtemeters. De laatste klim ligt echter op ruim 47 kilometer van de finish. Daardoor kregen geloste sprintsters voldoende ruimte om terug te keren en was al van te voren duidelijk dat dit een van de weinige sprintersritten zou zijn.

Cédrine Kerbaol en Marion Bunel pakten vanuit het peloton de eerste twee bergprijzen. Op 94 kilometer van Genève ontstond daarna een vlucht met Eline Jansen, Yuliia Biriukova, Carlotta Cipressi, Anouska Koster en Eva Comte. SD Worx-Protime liet het verschil op het vlakkere terrein oplopen tot meer dan drie minuten.

Comte won de derde bergprijs, terwijl de Oekraïense kampioene Biriukova bij de tussensprint 25 punten verzamelde. Koster nam de laatste twee beklimmingen voor haar rekening en nadert Océane Mahé tot op één punt in het bergklassement. Mahé houdt de trui.

Riejanne Markus strandt op 400 meter

Na het terugpakken van de vroege vlucht kiest Riejanne Markus, een van de beste tijdrijsters in het peloton (Lidl-Trek), haar moment. Ze rijdt meer dan een minuut weg, mede doordat SD Worx-Protime tijdelijk stopte met achtervolgen en bezig was met controle

Als de ploeg van Wiebes weer gaat rijden, krijgt ze hulp van Visma | Lease a Bike. Markus houdt aanvankelijk stand, maar Anna van der Breggen, de ervaren motor van SD Worx-Protime, brengt het verschil op de vlakkere wegen snel terug tot ongeveer dertig seconden. Daar stokt het echter een beetje. Markus blijft geven en SD Worx doet er alles aan om het dicht te krijgen, maar ze fikken de hele ploeg op.

Bij het ingaan van de laatste vijf kilometer heeft Markus nog altijd een halve minuut. Van der Breggen trekt het peloton vervolgens tot op tien seconden. Liv-AlUla-Jayco haalt haar in op ongeveer 400 meter van de streep.

Wiebes zit op dat moment zonder ploegmaats, maar hoeft haar sprint niet meer te laten voorbereiden. Ze slingert zich tussen de rensters door richting de kop en plaatst zelf de beslissende versnelling. Ze rijdt Balsamo overtuigend uit het wiel.

Zo behoudt ze ook de leiding in het klassement, maar morgen wordt het mogelijk anders. Dan wacht een heuvelachtige rit, met meer hoogtemeters dan vandaag. Dit zou een echte kans voor de vlucht kunnen zijn, maar ze zullen wel hard aan de boom moeten schudden om ervoor te zorgen dat Wiebes niet aanhaakt.

De derde etappe voert maandag van Genève naar Poligny. De Tour blijft daarmee nog één dag in Zwitserland voordat het peloton Frankrijk binnenrijdt.

Lees ook van HetisKoers!

Geen maat op Wiebes: twee uit twee en een klasse apart in Genève

Koersverhalen

Santini komt met leuke La Vuelta 2026 shirts

Service Course (Materiaal)