De Nieuwe Hinault – 5: Thierry Claveyrolat
In 1985 wint Bernard Hinault als nog altijd laatste Fransman de Tour. In de ruim vier decennia die volgen worden vele Franse talenten, tegen wil en dank, opgezadeld met het predicaat ‘de nieuwe Hinault’. Geen van allen kunnen ze de hooggespannen verwachtingen uiteindelijk waarmaken. Deze hele Tour lang nemen we iedere dag zo’n voormalige ‘nieuwe Hinault’ onder de loep. Waarom zag het er aanvankelijk zo veelbelovend uit, maar lukte het toch niet om in de voetsporen van Hinault te treden? In het slotweekeinde, als het peloton Parijs bereikt, toetsen we de prestaties van het tweetal dat momenteel geldt als de Franse nationale hoop in bange dagen. Kévin Vauquelin en supertalent Paul Seixas. Is een van die twee dan misschien degene die Hinault eindelijk weet op te volgen en Frankrijk haar zo lang en vooral zo vurig gewenste volgende Tourzege bezorgt?
Naam: Thierry Claveyrolat
Bijnaam: Clavette. Een woordspeling op zijn achternaam. ‘Spie’ of ‘borgpen’ is de betekenis. Termen die een doorgewinterde klusser onmiddellijk een lichtje zal doen branden. In het geval van Claveyrolat is het vooral ook een verwijzing naar zijn tengere lichaamsbouw.
Jaren actief: 1984-1994
Ploegen: Système U, La Redoute, RMO, Z, Gan
Aantal Tourdeelnames: 9
Hoogste Tourklassering: zeventiende in 1986. In 1990 en 1991 zegeviert Claveyrolat in een Alpenetappe. Dat eerste jaar wint hij ook het bergklassement

Waarom leek hij de opvolger van Hinault? : op goede dagen vliegt Claveyrolat omhoog in bergetappes. ‘L’Aigle de Vizille’ (‘de adelaar van Vizille’) wordt hij dan ook wel liefkozend genoemd door zijn fans. De Fransman kan de beste ronderenners van dat moment, mannen als Miguel Induráin, Claudio Chiappucci, Greg Lemond en Gianni Bugno, niet alleen met speels gemak volgen, hij slaagt er ook in ze meermaals af te schudden als de wegen steil oplopen.
Waarom was hij het niet? : Claveyrolat is grillig. Veel te grillig. Zowel in zijn wielercarrière als in zijn privéleven. Eigenlijk presteert hij alleen goed in de Alpen, zijn geboortestreek. In de Pyreneeën heeft hij over het algemeen weinig in de melk te brokkelen. Tijdrijden is al helemaal niet aan de lange, dunne Fransman besteedt. Zijn leven buiten de koers verloopt als het profiel van een zware bergetappe. Er zijn hoge pieken en diepe dalen. Na zijn profloopbaan wordt de gewezen bergkoning in de Tour eigenaar van een bar, wint een miljoen Franse francs als hij meedoet aan de televisiequiz Le Millionaire – een variant op Lotto Weekend Miljonairs, dat Robert ten Brink jarenlang in Nederland presenteert – en raakt in opspraak als hij in de zomer van 1999 in beschonken toestand aan auto-ongeluk veroorzaakt, waarbij twee personen zwaargewond raken. Niet lang daarna berooft hij zichzelf van het leven.
Denk jij aan zelfdoding? Je bent niet alleen. Neem contact op met 113 Zelfmoordpreventie via www.113.nl of bel 113 (lokaal tarief) of 0800-0113 (gratis).
