De Nieuwe Hinault – 24 (bonus) : Lenny Martinez
In 1985 wint Bernard Hinault als nog altijd laatste Fransman de Tour. In de ruim vier decennia die volgen worden vele Franse talenten, tegen wil en dank, opgezadeld met het predicaat ‘de nieuwe Hinault’. Geen van allen kunnen ze de hooggespannen verwachtingen uiteindelijk waarmaken. Deze hele Tour lang namen we iedere dag zo’n voormalige ‘nieuwe Hinault’ onder de loep. Waarom zag het er aanvankelijk zo veelbelovend uit, maar lukte het toch niet om in de voetsporen van Hinault te treden? Nu het peloton Parijs bereikt, toetsen we de prestaties van het tweetal dat vooraf gold als de Franse nationale hoop in bange dagen. Kévin Vauquelin en supertalent Paul Seixas. Zou een van hen dan misschien degene zijn die in de nabije toekomst Hinault eindelijk weet op te volgen en Frankrijk haar zo lang en vooral zo vurig gewenste volgende Tourzege bezorgt? Waar Seixas zijn debuut in de ronde van zijn thuisland op de vierde plaats afsluit, stelt landgenoot Vauquelin teleur. Een andere Fransman ontpopt zich daarentegen wel tot een mogelijk nieuwe Hinault. Lenny Martinez is de verrassende nummer vijf in het algemeen klassement van de Tour, op slechts iets meer dan een minuut achter Seixas. Die prestatie verdient een bonusaflevering van De Nieuwe Hinault.
Naam: Lenny Martinez
Bijnaam: Marti
Jaren actief: 2023-heden
Ploegen: Groupama-FDJ, Bahrein-Victorious
Aantal Tourdeelnames: 3
Hoogste Tourklassering: vijfde in 2026
Waarom lijkt hij een mogelijke opvolger van Hinault?
Martinez is in ieder geval gezegend met een genenpakket om op het hoogste niveau mee te strijden. Opa Mariano finisht driemaal in de top tien van het eindklassement van de Tour, wint tweemaal een etappe en kroont zich in 1978 tot bergkoning. Vader Miguel is vooral mountainbiker en wordt in 2000 Olympisch kampioen in die discipline. Lenny zelf lijkt aanvankelijk een renner die het van zijn strijdlust en aanvalsdrift moet hebben, maar zet dit voorjaar een fraaie reeks einduitslagen neer in Parijs-Nice (vijfde), de Ronde van Catalonië (tweede) en die van Romandië (derde). In de Tour houdt vooraf bijna niemand rekening met een topklassering voor Martinez, maar in de Alpen is hij veruit de sterkste Fransman. In het tweeluik op L’Alpe d’Huez klimt hij naar de vijfde plek in de algemene rangschikking en nadert landgenoot Seixas tot op iets meer dan een minuut.
Waarom is hij het vooralsnog niet?
Martinez profiteert van het feit dat hij eerder in de Tour al tijd verloren heeft, waardoor hij in de negentiende etappe naar L’Alpe d’’Huez met een kopgroep mee mag en zo een deel van zijn achterstand kan goedmaken. Zonder een dergelijke vrijgeleide is Martinez in de toekomst vermoedelijk niet sterk genoeg om de beste klassementsrenners te volgen op de steilste cols. In etappe 20 liet hij wel zien lang mee te kunnen, maar mist hij net dat laatste beetje. Zijn andere zwakke punt is de tijdrit. In de race tegen de klok geeft hij toe op alle favorieten. De Tour winnen wordt daardoor een heel lastige opgave, mits hij net als alle UAE renners een keer in een pot met toverdrank valt. Gezien Bahrain relatief bij de Emiraten ligt, zou dat een oplossing kunnen zijn.
Eerder in deze serie:
- De Nieuwe Hinault (22): Kévin Vauquelin
- De Nieuwe Hinault (21): David Gaudu
- De Nieuwe Hinault (20): Guillaume Martin-Guyonnet
- De Nieuwe Hinault (19): Julian Alaphilippe
- De Nieuwe Hinault (18): Warren Barguil
- De Nieuwe Hinault (17): Romain Bardet
- De Nieuwe Hinault (16): Thibaut Pinot
- De Nieuwe Hinault (15): Pierre Rolland
- De Nieuwe Hinault (14): Jean-Christophe Péraud
- De Nieuwe Hinault (13): Thomas ‘TiTi’ Voeckler
- De Nieuwe Hinault (12): Christophe Moreau
- De Nieuwe Hinault (11): Christophe Rinero
- De Nieuwe Hinault (10): Laurent Jalabert
- De Nieuwe Hinault (9): Richard Virenque
- De Nieuwe Hinault – 8: Pascal Lino
- De Nieuwe Hinault (7): Luc Leblanc
- De Nieuwe Hinault (6): Gilles Delion
- De Nieuwe Hinault (5): Thierry Claveyrolat
- De Nieuwe Hinault – 4: Laurent Fignon
- De Nieuwe Hinault – 3: Éric Boyer
- Serie: De Nieuwe Hinault (2): Charly Mottet
- Serie: De Nieuwe Hinault – 1: Jean-François Bernard
